Press "Enter" to skip to content

What to know about the 2022 PIAA Swimming and Diving Championships

When, where: Wednesday-Saturday, at Kinney Natatorium, Bucknell University, Lewisburg.

The schedule: Wednesday — Class 3A (200 medley relay, 200 free, 200 IM, 50 free, 100 fly, 200 free relay), boys prelims, 7:50 a.m.; girls prelims, 10:25 a.m.; boys diving, 12:30 p.m.; boys consolations and finals, 4:20 p.m.; girls consolations and finals, 6:50 p.m.

Thursday — Class 3A (100 free, 500 free, 100 back, 100 breast, 400 free relay), boys prelims, 7:50 a.m.; girls prelims, 10:25 a.m.; girls diving, 2:30 p.m.; boys consolations and finals, 6:05 p.m.; girls consolations and finals, 8:30 p.m.

Friday — Class 2A (200 medley relay, 200 free, 200 IM, 50 free, 100 fly, 200 free relay), boys prelims, 7:50 a.m.; girls prelims, 10:25 a.m.; boys diving, 12:30 p.m.; boys consolations and finals, 4:20 p.m.; girls consolations and finals, 6:50 p.m.

Saturday — Class 2A (100 free, 500 free, 100 back, 100 breast, 400 free relay), boys prelims, 7:50 a.m.; girls prelims, 10:25 a.m.; girls diving, 12:30 p.m.; boys consolations and finals, 4:20 p.m.; girls consolations and finals, 6:50 p.m.

Berks entries (with seed and seed time)

Class 3A boys — 200 medley relay: 6. Wilson, 1:34.20. 200 free: 1. Ben Gerhard, Gov. Mifflin, 1:40.00. 24. Ian Metzgar, Wilson, 1:44.34. 200 IM: 4. Takoda Heckman, Wilson, 1:51.14. 50 free: 15. Brady Robidas, Muhlenberg, 21.37. 19 Josh Woessner, Wilson, 21.55. 27. Isaiah Eberly, Wilson, 21.74. 100 fly: 9. Chadd Corson, Wilson, 50.41. 19. RJ Schaeffer, Muhlenberg, 51.35. 100 free: 24. Isaiah Eberly, Wilson, 47.33. 26. Brady Robidas, Muhlenberg, 47.36. 500 free: 2. Ben Gerhard, Gov. Mifflin, 4:30.38. 3. Takoda Heckman, 4:33.72. 12. Ian Metzgar, Wilson, 4:38.15. 30. Colby Orndorf, Gov. Mifflin, 4:44.43. 200 free relay: 9. Wilson, 1:26.35. 26. Gov. Mifflin, 1:28.36. 100 back: 11. Chadd Corson, Wilson, 51.74. 100 breast: 7. William Fanning, Exeter, 57.39. 400 free relay: 4. Wilson, 3:07.93. 22. Gov. Mifflin, 3:13.10. 24. Muhlenberg, 3:13.68. Diving: 4. Carter Sweigart, Gov. Mifflin. 7. Alex Wodehouse, Gov. Mifflin. 11. Jackson Williams, Wilson.

Class 3A girls — 200 medley relay: 5. Exeter, 1:45.17. 17. Wilson, 1:47.91. 29. Muhlenberg, 1:50.59. 200 free: 1. Sydney Gring, Muhlenberg, 1:47.95. 4. Megan Unruh, Exeter, 1:50.21. 23. Ellie Friedlander, Gov. Mifflin, 1:55.32. 200 IM: 19. Lauren Ramsey, Exeter, 2:09.52. 22. Morgan Valeriano, Wilson, 2:10.01. 24. Kaitlyn Gundersen, Wilson, 2:11.14. 50 free: 8. Hannah Hurleman, Exeter, 23.87. 9, Maren Schermerhorn, Muhlenberg, 23.90. 18. Ella Kahn, Wilson, 24.26. 24. Emma Dougherty, Wilson, 24.34. 29. Emily Cherrie, Wilson, 24.46. 100 fly: 26. Olivia Vecchio, Wilson, 58.72. 100 free: 2. Sydney Gring, Muhlenberg, 50.23. 16. Hannah Hurleman, Exeter, 52.34. 20. Maren Schermerhorn, Muhlenberg, 52.66. 26. Emily Cherrie, Wilson, 52.96. 27. Ella Kahn, Wilson, 53.00. 500 free: 5. Megan Unruh, Exeter, 4:57.63. 12. Ellie Friedlander, Gov. Mifflin, 5:04.21. 14 Kaitlyn Gundersen, Wilson, 5:06.28. 200 free relay: 5. Muhlenberg, 1:36.05. 6. Wilson, 1:36.42. 100 back: 9. Lauren Ramsey, Exeter, 56.39. 26. Lexi Stambaugh, Wilson, 59.06. 100 breast: 3. Emma Dougherty, Wilson, 1:03.64. 400 free relay: 6. Exeter, 3:29.92. 8. Muhlenberg, 3:30.35. 13. Wilson, 3:33.50. Diving: 10. Safaya Elkhyati, Wilson. 14. Maddie Wilezynski, Wilson

Class 2A boys — 200 free: 22. Alex Kissinger, Fleetwood, 1:48.47. 500 free: 18. Alex Kissinger, Fleetwood, 4:56.86.

Class 2A girls — 200 medley relay: 1. Schuylkill Valley, 1:47.46. 200 free: 4. Mary Carl, Oley Valley, 1:54.23. 200 IM: 10. Katie Eisenhofer, Schuylkill Valley, 2:10.56. 30. Aryanna Kulp, Schuylkill Valley, 2:19.40. 50 free: 7. Emily Gao, Schuylkill Valley, 24.49. 28, Jenna Kirby, Schuylkill Valley, 25.38. 100 fly: 1. Megan Ehrnfeldt, Schuylkill Valley, 55.45. 11. Annie Gao, Schuylkill Valley, 58.80. 19. Rachael Hess, Fleetwood, 59.79. 100 free: 3. Megan Ehrnfeldt, Schuylkill Valley, 51.45. 500 free: 4. Mary Carl, Oley Valley, 5:04.86. 16. Rachael Hess, Fleetwood, 5:21.86. 25. Paige McKim, Schuylkill Valley, 5:28.74. 32. Megan Raifsnider, Schuylkill Valley, 5:31.66. 200 free relay: 1. Schuylkill Valley, 1:36.76. 100 back: 13. Aryanna Kulp, Schuylkill Valley, 59.71. 14. Jenna Kirby, Schuylkill Valley, 1:00.31. 100 breast: 10. Katie Eisenhofer, Schuylkill Valley, 1:06.40. 24. Makayla Yellets, Fleetwood, 1:09.24. 400 free relay: 10. Schuylkill Valley, 3:43.54.

Notable: Class 3A boys — Gov. Mifflin’s Ben Gerhard finished second in the 500 free and third in the 200 free last year.

Class 3A girls — Wilson won the 400 free relay  on its way to finishing second in the team race a year ago. … Exeter’s Megan Unruh finished second in the 200 free and seventh in the 500 free last year. … Exeter’s Hannah Hurleman finished fifth in the 50 free and sixth in the 100 free last year. … Muhlenberg’s Sydney Gring is not competing in the two events she medaled in a year ago, the 200 IM (fourth) and the 100 fly (second). She has qualified in the 100 free and 200 free.

Class 2A girls — Schuylkill Valley finished third in the team standings last year. … Schuylkill Valley’s Megan Ehrnfeldt finished third in the 200 free and fourth in the 500 free last year, but is competing in the 100 fly and 100 free this year. … Schuylkill Valley’s Annie Gao finished seventh in the 100 fly last year.


Source: Berkshire mont

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: