Press "Enter" to skip to content

Who’s running for school board seats in Berks County

The general election in Berks County is Nov. 2. This year, many local races are up for election.

Below is the list of everyone who’s running for a township supervisor position in Berks County.

School board

Vote for four, unless otherwise indicated.

Antietam
James B. Glendening (D/R)
A. Michael Roberts (D/R)

Boyertown region 1 (vote for two)
Ruth A. Dierolf (D/R)
Kirstin Lord (D/R)

Boyertown region 2 (vote for one)
Sonia Mastros (D)
Anthony Pannarello (R)

Boyerown region 3 (vote for one)*
Jon Emeigh (D)
Jeffrey Zawada (R)

Brandywine Heights
Brian Hohenshilt (R)
Kenneth L. Heffner (R)
Zachary A. Stubits (L)
Matthew Reitenauer (G)

Conrad Weiser region 1 (vote for one)
Gary G. Neider (R)

Conrad Weiser region 2 (vote for one)
Dennis Manbeck (D/R)

Conrad Weiser region 3 (vote for two)
Frank Kaczmarczyk (D/R)
Hector R. Feliciano (D)
Joshua Speirs (R)

Daniel Boone region 1 (vote for two)
Beverly Dawn Albright (D)
Steve Miller (D/R)
Russell Jirik (R)

Daniel Boone region 2 (vote for one)
Cody Zaeske (D)
Bucky Scott (R)

Daniel Boone region 2, 2-year-term (vote for two)
Tanya C. Bell (D/R)
Caroline A. Brown (L)

Daniel Boone region 3 (vote for one)
Christen Thompson (D/R)

Daniel Boone region 3, 2-year-term (vote for one)
Asheli Godfrey (D/R)

Exeter
Andrea Battler (D/R)
Jason Mell (D/R)
Timothy Morgan (D/R)
Julia J. Shaffer (D/R)
Theodore J. Gardella (L)

Fleetwood region 1 (vote for one)
Lisa J. Bogacki (D/R)

Fleetwood region 2 (vote for one)
John L. Noll Jr. (D)
Victoria B. Solberg (R)

Fleetwood region 3 (vote for two)
Kevin L. Manmiller (R)

Gov. Mifflin
Michele Hill O’Brien (D)
James D. Ulrich (D/R)
Caryn Friedlander (D)
Christina Worley (D/R)
Annette C. Baker (R)
Cody Tyler Youse (R)

Hamburg region 1 (vote for one)
Tonia S. Krick (R)

Hamburg region 2 (vote for one)
Steve Gilbert (D/R)

Hamburg region 3 (vote for two)
Thao Huynh (D)
Laura Lesher (R)
Ryan Gebely (R)

Kutztown region 1 (vote for one)
Michael J. Hess (D)
Steven A. Morris (R)

Kutztown region 2 (vote for one)
Steven Schnell (D)
Erin M. Engel (R)

Kutztown region 3 (vote for two)
Karl H. Nolte III (D/R)
Charles N. Shurr Jr. (D)
Jason Koch (R)

Kutztown region 3, 2-year-term (vote for one)
Michelle R. Batz (D/R)

Muhlenberg
Kristy Rothenberger (D)
Richard E. Hoffmaster (D/R)
Kristyna Eagle (D)
Janet L. Howard (D/R)
S. Wayne Hardy (R)
Miguel Vasquez (R)

Oley Valley
Dawn Zackon (D/R)
Alison Paules-Rettew (D)
Ralph Richard (D)
Maria Bogdanova-Peifer (D/R)
Aaron Keller (R)
Zachary D. Fatkin (R)

Reading
Patricia Wright (D)
Ashley Jones (D)
Paige Brookins (D)
Nick Philippides (D)

Reading, 2-year-term (vote for one)
Jonathan Tinoco (D)

Schuylkill Valley at large (vote for three)
Linda R. Lash (D/R)
Nicoleen M. Kleffel (D/R)
Bryan O’Donnell (D/R)

Schuylkill Valley region 1 (vote for one)
Paul Bendigo (D/R)

Tulpehocken region 1 (vote for one)
William T. Plamer Jr. (D/R)

Tulpehocken region 2 (vote for one)
Matthew S. Hetrick (D/R)

Tulpehocken region 3 (vote for two)
Oscar J. Manbeck (D/R)
Carl R. Kauffman III (R)

Twin Valley region 1 (vote for one)
Kyle Moyer (R)

Twin Valley region 2 (vote for two)**
Colleen Yenser (D)
Sandra Deemer (D)
Jay Oliver (R)
Tracy M. Phillips (R)

Twin Valley region 3 (vote for one)**
Gary R. McEwen (D/R)

Wilson
Amy Kennedy (D/R)
Steph Kocher (D/R)
Sean McCrea (D/R)
Ed Case (D/R)

Wyomissing
Melissa G. Phillips (D/R)
Terrie Taylor (D/R)
Esmine Veronica Townsend (D)
Rachel Elizabeth Kuhn (D/R)
Jessica D. Stabile (L)
Valentin Rodriguez Jr. (Federated Taxpayer)

*Montgomery County
**Chester County


Source: Berkshire mont

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: